Hrála jsem si, tvořila a poznala samu sebe

Kontakt se zvířaty, hudba, výtvarné umění, dobrá kniha a divadelní představení mi byli vždy oporou a zpestřením života i odreagováním. Především jsem malovala a tvořila, co mě zrovna napadlo nebo chytilo za srdce. Tvoření prostřednictvím barev mi vždy přinášelo radost, zlepšovalo náladu a dodávalo mi sílu.
Ale nenapadlo mě, jak by se dalo výtvarné umění propojit s terapií ve snaze pomáhat sobě i ostatním v sebedůvěře a zdolávání překážek. Až díky studiu na vysoké škole jsem pochopila a uviděla smysl v tomto spojení. Zaujalo mě to natolik, že jsem se rozhodla napsat na toto téma bakalářskou práci.

 

 

Našla jsem se

Po vysoké škole jsem jela na workshop s názvem „Žítkovské bohyně“. Hostem byla arteterapeutka, která nám ukázala pár technik, z nichž jsem byla doslova nadšená. A tehdy jsem zjistila, co je mým životním tématem. Rozhodla jsem se vykročit po této cestě sebepoznání  a předávat druhým, co mě samotné tolik pomohlo. 

Vystudovala jsem a prošla si dvouletým akreditovaným  kurzem v artefiletice a arteterapii. Vzpomínka na mou úžasnou skupinu, pod vedením zkušené terapeutky. 

 

 

Plním si svůj sen

Začala jsem hledat možnosti, jak realizovat a aplikovat t tyto arte techniky v praxi a předávat druhým to, co mě naplňuje a dělá šťastnou. Pomohl mi nejen můj kouč, ale i například kurz Podnikání z pláže. A hlavně touha nevzdat svůj sen a dělat co miluji a dává mi smysl.

A ted trocha teorie...

Arteterapie

Je léčebná terapie, klasifikujeme ji jako formu psychoterapie.
Léčivým prvkem je výtvarný projev. Nejde zde o dokonalost, ale o proces tvorby pomocí výtvarných prostředků, zážitek a sdílení se skupinou a terapeutem. Důležitá je vlastní interpretace výtvarného díla. Může být individuální nebo skupinová.
Pomáhá k uvolnění kreativity, relaxaci, redukci psychického napětí. Lépe zvládat životní změny. Přejít z pasivity do aktivity, zažít pocit radosti a úspěchu… Lze je aplikovat i u dětí, formou hry. Důležitá je spolupráce a navázání komunikace.

Dělí se na expresivní a receptivní terapie.
Expresivní (aktivní terapii). Patří sem arteterapie v širším slova smyslu (prostředky literární, hudební, výtvarné, pohybové a dramatické) a v užším slova smyslu (využívá výtvarné umění)
– K receptivní (pasivní terapii) patří návštěva galérií, divadelních představení, předčítání z knih, poslouchání hudby. Cílem je pochopení vlastního nitra a pocitů druhých.

Artefiletika

Některé z cílů arteterapie přebírá právě artefiletika, která je spojená s osobností Jana Slavíka.
Je založena stejně jako arteterapie na expresi (výrazový tvůrčí projev) a na reflexi (náhled co bylo zažito a vytvořeno). Pomáhá lépe vyjádřit pocity, emoce a zkušenosti.
Není cílem léčit, ale přispívá k sebepoznání a seberozvoji.

Pojďme tvořit společně

Bojíte se, že neumíte malovat nebo nebudete vědět, co tvořit? To vůbec nemusíte. Nikdo nebude vaši tvorbu kritizovat nebo hodnotit jako ve škole. Stačí se jen uvolnit a užít si to. Fantazii a představám se meze nekladou.
Vaše práce můžete sdílet ve skupině, ale pokud byste chtěli více soukromí a upřednostňujete užší kontakt, můžeme spolu pracovat jen ve dvou. Záleží na vás, co vám více vyhovuje. Přizpůsobím se vašim přáním a potřebám.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *