fantasy, fairy tales, girl

Práce se sny

Na své cestě ke spokojenějšímu Já jsem potkala psychologa, který se zabýval sny svých klientů. Vyzkoušela jsem si to na sobě v rámci svého seberozvoje a řešení svých problémů. Psycholog pracoval tak, že mě požádal, ať mu řeknu o svém posledním snu.

Asi tomu nebudete věřit, ale vždy před sezením se mi zdál opravdu výživný sen. Pak jsem mu měla říct, co pro mě můj sen znamenal, co mi to připomíná.

Nejdříve jsem neměla jasnou odpověď, ale protože mě nechal povídat, sama jsem si uvědomila, jaké je sdělení mého snu.  A to je vlastně základ pro práci se sny.

Snář

Svoji interpretaci snů jsem si ještě srovnávala se Snářem poznání od Jaromíra Meda. Byl to první snář, který mě zaujal.

Autor v něm pracuje s psychologií a opírá se o učení Sikmunda Freuda a Carla Gustava Junga. Je to úžasný snář s hodnotným obsahem. Vskutku fascinující, kolik věcí se o sobě dozvídám.

fantasy, surreal, dream

Zde naleznete mnoho informací o snech, o zkoumání snů, historii, kdy to všechno začalo a také ukázku několika snů:

https://medo.cz/jaromir/kniha_snar/

Jak se dá pracovat se sny?

Existuje lucidní snění, kde můžete své sny ovlivňovat, vstupovat do nich.

Lucidní snění je vědomý spánek – stav, při kterém si uvědomujeme, že sníme a své sny můžeme utvářet a kontrolovat. Slovo lucidní vychází z latiny a představuje něco jasného, světlého. Lucidita znamená jasnost vědomí.“ … „Myslíte si, že bdělost a spánek jsou dva protiklady, které se navzájem vylučují?  Naopak, dají se sloučit a výsledkem je právě lucidní snění.“

Více se o tomto tématu dozvíte na stránkách:

https://www.mojezdravi.cz/psychika/jak-se-naucit-ovladat-sve-sny-vyzkousejte-lucidni-sneni-3673.html

dreams, motivation, notes
Veďte si deník

Vyzkoušejte si zaznamenávat své sny do tzv. „deníku snů“. Doporučuji mít u postele papír a tužku, popřípadě nahrávací zařízení.

Protože naše mysl si může sny po probuzení pamatovat jen třicet vteřin, je dobré si je hned zapsat, ideálně ještě v posteli, než vstanete. Poznamenejte si veškeré podrobnosti vašeho snu včetně emocí, které daný sen doprovázely.

Také si můžete do tohoto „deníku snů“ napsat, jak jste se ráno po probuzení cítili a večer zase, jaký byl váš den, případně jaké myšlenky vás během dne k onomu snu napadaly.

Při samotném výkladu snu by mohlo pomoci uvědomit si, co jste řešili v poslední době. Bojíte se, něco řešíte nebo po něčem toužíte? To vše se může do snů promítnout.

Přečtěte si o vašem snu vše, co jste si zaznamenali do vašeho deníku. Potom se zkuste na sebe naladit a popřemýšlet o tom, co vám sny chtěly sdělit?

Věštecké sny

Sny mohou být občas i „věštecké“. Stalo se vám někdy, že se váš sen promítl do reality? Vyplnilo se to, co jste předtím zažili ve snu? Mně ano.

Měla jsem zrovna plnou hlavu starostí v dosavadní práci, kde jsem nebyla moc spokojená, a problémy se vršily. Ve firmě nás začali propouštět kvůli převedení práce do jiné země. Tehdy se mi zdál sen o jedné kolegyni, která bude odcházet na mateřskou a hned nato já dostanu výpověď z práce. Tento sen jsem vytěsnila a přestala na něj myslet.

Nicméně po půl roce kolegyně ze snu oznámila, že dává výpověď a tři dny poté jsem opravdu výpověď dostala. Kdybych tomu přikládala váhu, možná bych se začala dříve připravovat na změnu zaměstnání.

 

Někdy jsou sny jen čisticí. Znamená to, že si během snění naše hlava zpracuje vše, co nestihneme v průběhu dne nebo je pro nás neuchopitelné.

Zkrátka ve snu propustí myšlenky týkající se náročných témat a věcí, které se například bojíme udělat, a potom je už nemusíme řešit ve skutečnosti.

Nebo sny jen poukazují na nezpracované a nevyřešené záležitosti. Často se sny mohou opakovat v různých obměnách. Snít a mít vize můžeme také v bdělém stavu.

fantasy, desert, cube
Propojení s artefiletikou a arteterapií

Tady bych vás odkázala ke knize „Obrazy ze snů, Sen jako průvodce životem“ od Kamily Ženaté, kde najdete návod, jak pracovat se sny při terapii.  

Dozvíte se spoustu zajímavých postřehů z praxe a přečtete si něco o snech některých klientů.

Pozvání k vaší práci se sny
classroom, girl, student

Se sny můžete pracovat nejen v terapii, ale i v běžném životě. Tímto vás zvu na vaši cestu – práce se sny. Můžete si svoje sny výtvarně ztvárnit. Určitě vám takovéto zpracování snu ledasco napoví.

Zkuste více zapojit intuici a intelekt a sny se stanou vašimi průvodci, rádci, a můžete tak porozumět více sobě a svým opakujícím se vzorcům. Sny pro vás mohou být cenným zdrojem informací, mohou vám sdělit něco důležitého o vašem životě. ♡

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *