Prolomení ledů

Tento článek vznikl intuitivně. Vzpomněla jsem si, jak jsme dolovali auto z ledu. Byla na něm opravdu silná ledová vrstva, kterou jsme museli nejprve rozbít a potom led z auta odškrábat. Usilovnou prací a s velkou dávkou trpělivosti se nám nakonec podařilo jej prolomit a dostat se až k autu. A tak jsme mohli uskutečnit náš plánovaný výlet.

 

Prolomení ledu by se dalo přirovnat k jakékoliv tvorbě, například psaní článků na blog, na jejímž začátku jsem se pěkně zapotila a musela se potýkat s různými nesnázemi. Před tvůrčím psaním si každý začínající spisovatel jistě kladl spoustu otázek typu „Ale jak mám začít?“. „O čem mám vlastně psát?“ nebo „A co když moje články nebude nikdo číst?“. „Jak mám čtenáře svým psaním zaujmout?“
Přiznám se, že slohové práce mně nikdy nešly a ani jsem neměla s psaním článků žádné zkušenosti.
Ale chtěla jsem na své pouti za štěstím i tyto ledy postupně prolomit. Začala jsem tedy sbírat informace …

Hledání v literatuře

Knih s radami a návodů, jak tvořivě psát, je spousta.

Pro mě jsou velkou inspirací knihy od Charlese Dickense, Velké kouzlo od autorky Elizabeth Gilbertové (autorka románu Jíst, meditovat a milovat), Restart kreativity od René Nekudy, Tvůrčí psaní pro každého od Markéty Dočekalové a Hravé psaní od Bonnie Neubauerové.

Motivační věty

Podělím se s vámi o některé ukázky z knihy Velké kouzlo, které mě motivují. „Tvůrčí proces je zázračný a kouzelný.“

„Proč to za to stojí? Máte v sobě ukryté drahocenné poklady, které čekají až je vynesete na světlo.“ „Vyžaduje spoustu odvahy, soustředění, víru a práce. Čas rychle běží, svět se točí a už prostě nemáme čas stát někde v koutě.“

„Plně, s radostí a pokorně s inspirací pracujte. Buďte aspoň někdy se svými výtvory spokojení. Odolejte svodům hanby a sebeobviňování.“ „Bojujte se svými démony (prostřednictvím terapie, odpočinku, modliteb nebo pokory) namísto toho, abyste bojovali se svými talenty.“

„Milujte se se svým uměním/tvořením, zamilujte se do kreativity. Pohlédněte na ní čerstvýma očima vášnivého milence. Mějte s ní poměr.“

„Vzdejte se potřeby mít vše dokonalé. Hotové je lepší jak dobré.“ „Můžete podporovat jiné v jejich tvoření, je tu dost místa pro všechny.“

Pomoc od přátel

Nechala jsem si také poradit od přátel a blízkých kamarádek, kteří mi poskytují podporu a dodávají potřebnou sílu na mé cestě. Děkuji jim za sdílení zkušeností a za tipy, jak na to:

Kateřina – vzít si papír a tužku, nechat hlavu volně běžet a každý nápad napsat na papír. Každý den nápady zpracovat. Vytvořit heslovitou osnovu. Co chci říct článkem? Nechat to odpočinout. Nejlépe se tvoří v cyklu „Čarodějky“. Kouknout na tu osnovu. Vyprávět tak, jak kdybyste to říkala své nejlepší kamarádce a jen to přepsat do počítače (na úpravy je čas potom).

Jolana – vypsání se z nálad (nejde mi o čtenáře, ale jak pomoct sobě). Číst si a čerpat jiné názory, rozšiřovat slovní zásobu. Co chci dát do osnovy? Tím si srovnám v hlavě, co chci napsat. Tip na knihy Totem vlka, Amok, Walden aneb život v lesích.

Ilča – příběh, který jsi zažila, vychází s tebe, silné emoce, čerpat z konkrétního prožitku. Netlač na sebe, když to nepůjde, piš o čemkoliv, co tě napadne – ani odbočky nemusí být špatné. Vizualizovat konkrétní prožitek, jako by si jím procházela a třeba se nějaké emoce dostaví.

Afirmace: „Dávám si povolení tvořit“

Po přečtení motivačních knih a rad mých blízkých jsem se postupně uvolnila do tvořivého procesu psaní. Bez obav, negativních myšlenek a postojů vůči sobě.  A funguje to.  Dokonce mám z toho radost. A kdo ví, třeba časem ze svých článků vykutám i diamanty.

Ledolamka

Když jsme u toho ledu, jedna z technik v arteterapii/artefiletice se jmenuje Ledolamka (Icebreaker). Používá se hlavně k seznámení se skupinou.

Instrukce:
Nakreslete, namalujte cokoliv vás napadne k tomuto tématu:

Co je moje barva?

Použijte klidně víc barev (maluje se voskovkami, olejovými pastely nebo číkoliv co máte rádi) a ze vzniklého výtvoru vystřihněte svůj portét a nalepte ho na papír.

Po vytvoření vašich ledolamek, budu ráda když je budete sdílet na mém Facebooku.

A tak je to i s malováním. Stačí jen prolomit ledy ;-). Dovolte si uvolnit se a začněte tvořit. Přeji vám spoustu úspěchů a radostí na vaší cestě .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *