pencils, rainbow, crayons

Muchláž – arte výtvarná technika

Pojďte se společně se mnou podívat do barevného světa fantazie, snů a imaginací. Spontánně tvořit za pomoci barev a sledovat ty úžasné obrazy, které pod vašima rukama budou vznikat. Můžete se vymalovat z různých emocí a zážitků i vyjádřit vaše momentální nálady a rozpoložení. To je artefiletika.

Nachystala jsem si pro vás ochutnávku jedné z technik – Muchláž z mého nového e-Booku – Osvobozující síla artefiletiky. Výtvarné techniky bez hranic.

Muchláží to začalo, když jsem si vyzkoušela tuto techniku na jednom workshopu ve Starém Hrozenkově.

Velmi mě to nadchlo. A chtěla jsem vědět víc.

Zapálila jsem se pro artefiletiku.

O muchláži

Autorem této výtvarné techniky je Jiří Kolář. Princip Kolářových muchláži spočívá v myšlence, že vystřižené, zmuchlané, vyrovnané a znovu nalepené na původní místo je něčím jiným, než bylo původně. Kolář nejčastěji pracoval s reprodukcemi, po jejichž zmuchlání už nedochází k úplnému vyrovnání. Vznikají nové tvary, tváře, postavy, architektury, krajiny a interiéry (Motlová, Jiří Kolář, 1993).

Muchláž je výtvarný postup, jehož podstatou je zmačkání papíru a jeho narovnání. Pomačkaná místa na papíře tak vytvářejí určitou strukturu, vhodnou k dalšímu výtvarnému zpracování.

Zmačkaný papír lze obarvit například voskovkou nebo namočit do barvy. Poté se rozbalí a nechá oschnout. Objevuje se tak křehká kresba. Hledáme a zvýrazňujeme obrysy tvarů.

Nezvyklé výtvarné postupy lákají svojí spontaneitou, která podporuje chuť vynalézavě tvořit. Používají se v období krize výtvarného projevu. 

art, paint, water colors

Pomáhají uvolnit zábrany, související s výtvarným podáním, a opouštět navyklý způsob projevu a snáze najít osobité prostředky sebevyjádření. (Roeselová, Techniky ve výtvarné výchově, 1996)

Jak postupovat
  1. Budeme potřebovat měkký papír většího formátu, voskovky nebo pastelky.
  2. Zmuchlaný papír narovnejte, použijte jednu voskovku nebo pastelku.
  3. Zavřete oči a jemně malujte, přejíždějte po zmuchlaném papíře danou barvou (můžete použít více barev).
  4. Pak si vezměte pastelky a obtáhněte některé čáry, které vás zaujmou.

5. Co vám jednotlivé čáry připomínají? Hledejte na obrázku různé struktury, zvířata, tvory, věci, předměty.

6. Vybarvěte, co vám vzniklo.

7. A nasdílejte obrázky ve FB skupině:

https://www.facebook.com/intuitivni.tvoreni.srdce

 

Práce ve skupině - Dramatická muchláž

Ve skupinové technice probíhá nejprve individuální hra= samotná muchláž papíru a jako další krok se použije vzniklý artefakt ke skupinové hře. (Jan Slavík)

Imaginace les

Představte si, jak se procházíte po lese a nasloucháte zvukům v přírodě. Pozorujete vše, co tam uvidíte – květiny, listy, kamínky, větve, zvířata.

Jak to vypadá ve vašem lese?

Vezměte si papír do rukou. Vše, co jste viděli a zažili v imaginaci, dejte do papíruzmačkejte ho.

Pak se všechny muchláže dají dohromady.

backdrop, watercolor, painting
Skupinová hra

Jednotlivé muchláže se spojí v jeden obrazec. Každý přidá k jednomu obrázku papírek (nebo více) s nápadem formou krátké věty nebo slova. Potom se dají dohromady všechna slova (nebo věty) členů skupiny a všichni společně vytvoří báseň spojením slovních výrazů. 

Tipy a triky navíc

Před samotnou muchláží si pusťte nějakou meditaci, nebo si zkuste vizualizovat nějaké téma. Mohli byste pak najít v muchláži i nějaké odpovědi.

Nedílnou součástí kurzu artefiletiky je i sdílení s druhými. Poznáte podobně naladěné lidi. Proto budu ráda, když zasdílíte své obrázky ve facebookové skupině Intuitivní tvoření srdce: https://www.facebook.com/intuitivni.tvoreni.srdce 

Uvolněte se, nechte se vést intuicí, kreativitou a projevte své pravé Já. 

Vydejte se na cestu transformace, která může vést přes krásné zážitky. Jen ji poznat…
Použitá literatura:

MOTLOVÁ, M. Jiří Kolář, Praha: Odeon. 1993. ISBN 80-207-0427-2.

ROESELOVÁ, V.: Techniky ve výtvarné výchově. Praha: Sarah. 1996. ISBN 80-902267-1-X.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *