Společníci na mé cestě

Vždy mne provázeli na mé cestě seberozvoje nějací pomocníci, ať už to byli lidé a jejich příběhy, zvířata nebo karty. A právě o kartách bych se chtěla v tomto článku více rozepsat.

Jsem intuitivní člověk a dříve by mě nenapadlo, že mě bude bavit ezoterika a vykládání karet. Věnuji se tomu už přes deset let, především si vykládám karty pro sebe, ale občas o výklad karet projeví zájem někteří mojí blízcí a já jim velmi ráda vyhovím.

Ne všichni se však dívají na ezoteriku a vykládání karet stejně jako já. Jsou tací, kteří takové záliby považují za nesmysly, protože prý postrádají logiku. Pro mě ale byly karty prostředkem, jak si ulevit od starostí, uvolnit se nebo si jen odpočinout. Stačilo vzít si do ruky balíček karet a hned bylo líp.

Rukou mi prošly různé typy karet, od andělských karet po tarotové karty klasické i nevšední. Všechny karty byly skvělým rádcem, pomohly mi usnadnit si cestu životem, najít jednoduché a efektivní řešení v různých životních situacích nebo mě navedly na nové nápady. Staly se pro mne takovým tichým společníkem a přítelem.

Něco málo z historie karet

O existenci tarotu se vede mnoho příběhů a jeden z nich vypráví o tom, že karty pochází z Indie, Maroka a Egypta. První zmínky o kartách v evropských městech se objevily již kolem roku 1370. 

 

Obr. 1
Moje oblíbené karty

Takovým oříškem pro mě byly karty s názvem Osho zen tarot. Dlouho jsem se odhodlávala je používat, ale nakonec jsem si je oblíbila natolik, že mě přivedly až na kurz vykládání karet. Oshův styl je velmi upřímný a odhaluje často i to co nechceme slyšet.

Mnoho balíčků vykládacíh karet je od Doreen Virtue i tarotové karty od ní, jsou velmi jemné a laskavé. Andělské karty, karty Archanděla Michaela, Rafaela, Andělé lásky, Tarot Archandělů, Kouzelných jednorožců a víl a spousty dalších krásných karet.

Nyní mám favority Tarot skrytých světů, Stephanie Pui-mun Law a Barbara Moore; Oráculum moudrosti, Colette Baron-Reid ale často se to mění, ráda se inspiruji novými kartami.

 

Nejvíce pracuji s Osho zen tarotem, Tarotem Archandělů od Doreen Virtue a teď i s klasickým Rider Waite tarotem od Arthura Edwarda Waita a jeho dá se říct moderní verzí

Tarot světla a stínu od Chris-Anne. Zde se můžete na karty podívat v angličtině, dají se přeložit do češtiny rovnou na těchto stránkách:

Velká arkána: https://lightseerstarot.com/the-suit-of-major-arcana/

Malá arkána – hole: https://lightseerstarot.com/the-suit-of-wands/ na těchto stránkách nalezente také další karty malé arkány jako jsou poháry, meče a disky.

Zde najdete on-line balíčky karet, a můžete si vykládací karty vyzkoušet hned teď – www.nakridlechandelu.cz

Tarotové karty

Tarotové karty se skládají z 22 karet velké arkány a 56 karet malé arkány. Velká arkána ukazuje velké věci na vaší cestě a malá akrána ty denní menší kroky. Každá karta má své kladné i záporné stránky.

Velká arkána také nazvaná jako Cesta blázna, ukazuje naši cestu krok za krokem, se zkouškami a růstem, která obnáší náš vývoj, jednotlivé etapy nás učí pracovat s dary i výzvami daného období (karty), opakujíc se v životě v neustálých intervalech. Cesta začíná od karty blázna, mága, velekněžny, císařovny, císaře … až po soud, svět. Tady jedno období končí a znovu jdeme na začátek k Bláznovi.

Malá arkána – hole, poháry, meče, mince (disky).

Karty od esa, jedničky, dvojky až deset a dvorní karty páže, rytíře, krále a královnu v daném živlu ohně, vody, vzduchu a země.

Mají své kvality a vlastnosti, jsou to výzvy které prožíváme každý den.

Ukázky výkladů karet

Všechny karty mají knížku, kde si můžete přečíst význam jednotlivých karet, najdete tam často i návody na různé výklady karet. Dá se také číst z obrázků na kartách, než si přečtete samotný výklad, co pro vás samotné karty znamenají.

Karty neodpovídají na otázku ano ne, většinou. Ale spíše se dá ptát, když se rozhodnu/udělám toto, co mi to přinese?

Jedna karta

Někdy si můžete vytáhnout jednu kartu jen tak a hrát si a podívat se co vám chce říct.

Nebo si ji můžete vytáhnout jako radu, co se stane, když udělám toto konkrétní rozhodnutí a co se stane když udělám jiné rozhodnutí.

Tři karty

Můžete se zeptat na nějakou otázku, z jakékoliv oblastí (vztahy, práce …).

Jaké jste to měli v minulosti, jak to máte teď a co by mohlo být v budoucnosti

Nebo si vytáhnout tři karty (nebo i více) aby jste si doplnily další informace k otázce.

Výklad pro vztah

Vyberte si 4 karty, viz foto

1. karta – co přináším já do vztahu
2. karta – co přináší partner
3. karta – vaše energie 50 na 50, co přinášíte oba do vztahu
4. karta – výsledek, stav duše, jak to máte ve vztahu 

Terapie a karty

I při terapiích se s kartami dá hezky pracovat. Vzpomínám si na karty jednoho terapeuta, které si dokonce sám vytvořil dle svých představ. Vyfotil si vlastní fotky karet a používá je například při práci s kolážemi.

Karty vám mohou posloužit na vaší cestě za spokojenějším já. Rozhodně doporučuji nějaké z výše jmenovaných vyzkoušet.
Pokud jste ještě nikdy s kartami nepracovaly a nevíte si rady, klidně se na mě neváhejte obrátit.

Ráda vám poskytnu instrukce online, případně bychom si mohli domluvit osobní setkání, kde bych vás seznámila s kartami, které mě nejvíce oslovily a poskytla vám praktickou ukázku výkladu. Také bych vám řekla, kam se přihlásit do kurzu nebo na jakých skupinách můžete sdílet své zkušenosti s vykládáním různých karet.

A jaké karty zaujaly vás?
Použité obrázky

Obrázek 1 /str. 9,10/ WAITE, Arthur Edward, příloha ke kartám Rider Waite Tarot, Praha: Syinergie, 2006. ISBN 80-7370-051-49

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *